3 tipy, jak si dokonale odpočinout (nejen) na dovolené

26.08.2020

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Nemusíte zoufat - podobné pocity zažívá po návratu z dovolené spousta lidí. A nejen proto, že jsou opět konfrontováni s každodenní realitou, jež na ně čeká a kterou na oněch několik dní mohli odložit. Je totiž opravdu možné, že jste si nedopřáli takový odpočinek, jaký byste si zasloužili. Jak se naučit "vypnout" a opravdu relaxovat nejen na dovolené?

1. Hlavně nespěchat domů

Každý člověk by měl mít alespoň jednou za rok "velkou dovolenou". Co to znamená? Že by měl na nějakou dobu nechat práci prací, sbalit si kufry a opustit své každodenní prostředí. Ideální je vyhradit si na takové volno alespoň 2 týdny v kuse (můžete-li víc, využijte toho - někteří psychologové doporučují minimálně 3 týdny). Z jakého důvodu? První dny budete stejně ještě ve stresu (budete se třeba budit, jako když vstáváte do práce, v hlavě si budete přehrávat nevyřízené maily...). Váš mozek zkrátka potřebuje čas, aby si zvykl, že už může "vypnout". Podobně několik dní před odjezdem začnete řešit balení, návrat do práce a běžné rutiny (mimochodem, doporučuje se vracet se dva tři dny před návratem do práce, abyste se stihli aklimatizovat). Když si představíte, že byste měli jen týdenní dovolenou, je jasné, že na skutečný odpočinek by vám nezbývaly více než dva dny, a to ještě v ideálním případě. Vlastně může být takto krátká dovolená spíše kulminací stresu, což má s odpočinkem jen málo společného.

2. Dopřát si digitální detox

Pojem detox máme spojený s nejrůznějšími závislostmi a očistami. A co znamená ve spojení se slovem digitální? Zjednodušeně řečeno očistu od online světa. Není třeba si nic nalhávat - mobilní telefon drtivé většině z nás prakticky přirostl k ruce, kontrolujeme ho průměrně 200krát za den, usínáme s ním a saháme po něm, jen co se probudíme, představa, že se nám mobil během dne vybije, je pro nás velkým stresem. Zkrátka a dobře jsme na tomto kousku elektroniky zcela závislí. Bohužel se taková závislost příliš neliší od jiných - také nám výrazně ovlivňuje život, ale i tělesné a duševní zdraví. Digitální detox je tedy skvělým způsobem, jak se vrátit k "normálu". A dovolená je ideální příležitostí. Zamkněte na den telefon v kufru a vyrazte na pláž či do lesa bez něj (případně jej přepněte do režimu "letadlo", abyste ho měli pro případ nouze, ale netrávili na něm čas). Zkuste takto vydržet většinu dovolené. Ostatně uvidíte, že vám po pár dnech přestane chybět. A váš mozek detox také ocení - díky snížení míry stresu (respektive hladiny stresového hormonu kortizolu) se budete lépe soustředit, lépe budete ukládat a zpracovávat informace a dopřejete si opravdový relax.

3. Hlavně aktivně a jinde

K dokonalému odpočinku se také vyplatí změnit prostředí. Jistě, můžete strávit dva tři týdny zavření doma a jen ležet v posteli, nicméně známé prostředí svádí k tomu, že vaše myšlenky dříve či později sklouznou ke každodenní rutině a stresu. A ty mají s odpočinkem máloco společného. Když ale vyrazíte do neznáma (tedy v přeneseném slova smyslu - klidně odjeďte třeba na chalupu), hned svůj mozek zaměstnáte jinak. S tím souvisí i další aspekt, a to aktivita. Ano, pro mnohé se pojem ideální dovolená shoduje s představou 2 týdnů na dece na pláži (nic proti tomu, pokud po něčem takovém opravdu toužíte), nicméně aktivní dovolená, při které se věnujete svým koníčkům nebo objevujete krásy tuzemských či exotických krajů, je také dokonalým relaxem! Důvod je opět jednoduchý - svůj mozek zaměstnáte něčím novým a na nějaké všední starosti si ani nevzpomenete.

Nejde jen o dovolenou

Minimálně tipy 2 a 3 se dají použít, kdykoli toužíte po odpočinku v pravém slova smyslu. Poslouží vám třeba během víkendu, případně kdykoli potřebujete nabrat síly. Někdy se ale stane, že ani sebelepší odpočinek či pokusy o něj nedopadnou podle vašich představ. Řešíte toho zkrátka tolik a na tolika "frontách", že je téměř nemožné zastavit mozek a odbourat všudypřítomný stres. V takových případech se vyplatí zvážit pomoc zvenčí. Může ji představovat kouč, který vám pomůže odrazit se a začít se na věci, jež vás trápí, dívat z jiné perspektivy. Společně pak najdete řešení, díky kterému budete spokojenější. A i odpočinek se pro vás stane tím, čím má být - radostnými chvílemi, díky kterým naberete síly a budete moci čelit dalším výzvám.

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com
    

Myslíte, že mohu pomoci i Vám? 

Koučink. Slovo, které dnes slyšíme prakticky ze všech stran. Také máte pocit, že koučem se nazývá prakticky každý, kdo někdy někomu s něčím poradil? Pak vězte, že se skutečným koučem a koučováním má takový člověk nejspíš pramálo společného. Jak tedy odpovědět na otázku, co koučink ve skutečnosti je?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...