Každý může změnit svůj život. Jen o tom musíte přesvědčit vlastní mozek

01.06.2020

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách uspěli. Ovšem jiná situace nastává, pokud zatoužíme po změně "zevnitř".

Známe to všichni. Cítíme, že bychom na sobě měli něco změnit, vystoupit z dosavadního stereotypu, zdokonalit se. Máme jasnou představu, kam bychom rádi směřovali, jenže přes veškeré snahy se náš vytoužený cíl nepřibližuje, spíše naopak. Jak je to možné? Viníka musíme hledat v sobě, respektive ve vlastním mozku. Jeho přirozeností je totiž snaha o setrvalý, bezpečný stav. A tak nám vlastně naše přesvědčení a touhu po změně "sabotuje". Naštěstí existují techniky z oblasti brain-based koučinku, díky kterým dokážeme vlastní mozek "přeprogramovat", aby stál na naší straně a pomohl nám dosáhnout toho, co si přejeme. Rčení, že změna začíná v hlavě, je tak až překvapivě přesné. A u hlavy, respektive vlastní mysli či mozku, musíme začít.

Jak tedy mozek přesvědčit ke spolupráci?

Chci se změnit, protože...

Z jakého důvodu vlastně toužíme po té či oné změně? Tohle je otázka, na kterou se rozhodně vyplatí znát odpověď. A čím konkrétnější tato odpověď bude, tím lépe. Alespoň si náš mozek bude moct do detailu představit, jaké výhody nám změna přinese. Nebude už nebezpečím, ale stavem, který znamená uspokojení. Se změnou nám díky tomu pomůže nejen vědomá část mysli, ale i podvědomí. A to je velmi mocný spojenec.

Tak například budete-li se chtít naučit dobře anglicky, zkuste si v hlavě (nebo na kus papíru) sesumírovat jasné důvody. Jen pozor, fráze typu "abych se naučil/naučila něco nového" nebo "jednou by se to mohlo hodit" nejsou zrovna konkrétní. Zapátrejte po prvotní motivaci, jež vás k přání umět anglicky dovedla. Je s touto dovedností spojen vytoužený postup v kariéře? Nechcete čekat na překlad knihy ze své oblíbené série? Rádi byste sledovali na internetu videa se svou oblíbenou hvězdou? Toužíte sledovat filmy v originále, protože hlas vaší oblíbené postavy v dabingu nezní jako originál? I když to může znít jako banalita, žádný důvod není méněcenný. A pokud vám pomůže jasně si představit, co změnou získáte, sem s ním. Pěkně si onen důvod přeměňte v hlavě v představu a užijte si ten pocit štěstí. Pomůže vám pokaždé, když na své cestě za změnou zaváháte.

Každý se může změnit, i já

Řada lidí žije s představou, že když něco nezvládli doteď, už nemají šanci se změnit. Ale to není pravda. Pokud by tomu tak bylo, lidé by ustrnuli na prahu dospělosti a nikdy by se neposunuli dál. Už jen to, že po změně toužíte a přemýšlíte, jak jí dosáhnout, je znamením, že je to možné. Jen o tom stačí přesvědčit svou mysl, respektive ji správně nastavit. Snažte se přijímat každou výzvu, věřit v sebe sama a svou schopnost učit se novým věcem.

Pokud bychom se vrátili k našemu příkladu s angličtinou, můžete se setkat s názorem, že dospělí se nic nového, natož cizí jazyk, už naučit nedokážou. Výzkumy ovšem jasně dokázaly, že tomu tak není. Mozek má schopnost učit se i v dospělosti (tomuto jevu se říká neuroplasticita) - stačí mu jen dodat potřebné podněty. Je to jako s našimi svaly a tělesnou kondicí. Když tělu dopřejete pravidelný pohyb, bude v mnohem lepším stavu, než když budete jen sedět na gauči. Obdobně i trénovaný mozek zvládne přijímat další a další informace, přenastavovat spojení a tím měnit dosavadní stereotypy. Nebo se naučit zcela nový jazyk.

Namítáte, že si ještě moc dobře pamatujete, jak jste v angličtině "plavali" a stěží z ní na střední škole nepropadli, a tak nemáte na jazyky talent a jste bez šance? Ovšem ani to nic neznamená. Nejspíš vám prostě klasická školní výuka jazyk nevyhovovala (nejste sami, takových je většina). Takže si rozšiřte obzory a nebojte se nových výzev! Je jen otázka času, než se naučíte, po čem toužíte. Věřte si!

Nebudu zoufalec vs. Budu nejlepší

Už jste slyšeli poučku, že pozitivní motivace je vždycky lepší než negativní? A i když máme tuto radu spojenou nejčastěji s výchovou, vedením týmu (nebo třeba výcvikem psů), jen málokdy ji aplikujeme sami u sebe. A to je škoda. Pozitivní přístup nám totiž usnadní změnit se, dosáhnout toho, co chceme. Jak? Když definujete důvody, které vás vedou k touze po něčem novém, nepoužívejte negaci. Nevyvolávejte v sobě představy, ve kterých hrajete "zápornou roli". Tak například si neříkejte, že se chcete naučit anglicky, abyste "nebyli mezi kolegy za posledního zoufalce, co tímto jazykem nevládne", abyste "dokázali všem, že nejste tak hloupí", abyste nemuseli prosit o pomoc pokaždé, když potřebujete rozumět mailu od zahraničního klienta. Namísto toho buďte pozitivní. Anglicky se chcete naučit, abyste mohli ostatním pomáhat v práci, abyste rozuměli slovům v písničkách apod.

Z jakého důvodu je tak důležité rozloučit se s negativismem? Protože náš mozek se řídí určitými pravidly, z nichž jedno říká, že neurony, které se aktivují jistým způsobem, takovým způsobem také vytvářejí spoje. Zjednodušeně řečeno - pokud se vaše představy ubírají negativním směrem, neurony se nepropojují tak, jak byste si přáli, a vy se točíte v začarovaném kruhu. Je potřeba přinutit neurony, aby se naučily zapojovat novým směrem. Tím pozitivním, samozřejmě. Takto "přeprogramovaný mozek" vám situaci výrazně usnadní.

Všichni občas potřebujeme trenéra. Nebo spíš kouče?

Navzdory všemu výše napsanému se nám náš mozek může stát (v přeneseném slova smyslu) nepřítelem, který nám bude do cesty za vysněnou změnou stavět další a další překážky. I on totiž musí opustit svou "komfortní zónu", což pro něho není snadné. Je až překvapivé, v kolika situacích je vlastní mozek naším největším protivníkem. A protože nás zná lépe než kdokoli jiný (aby taky ne), může být těžké se nakonec nevzdat.

Pokud ve snahách o změnu "plavete", nemusíte hned propadat zoufalství a představám, že nejste dost dobří a že nic změnit nedokážete. Možná jen potřebujete impuls, změnu, pohled zvenčí, který vás posune kupředu. A právě to vám může nabídnout kouč. Především takový, který se zabývá brain-based koučinkem, tedy koučinkem, jenž vychází z nejnovějších poznatků neurovědy a aplikuje je v praxi. S jeho pomocí odhalíte své silné a slabé stránky a především zjistíte, co vám brání ve změně a jak jí konečně dosáhnout.

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com
  

Myslíte, že mohu pomoci i Vám? 

Koučink. Slovo, které dnes slyšíme prakticky ze všech stran. Také máte pocit, že koučem se nazývá prakticky každý, kdo někdy někomu s něčím poradil? Pak vězte, že se skutečným koučem a koučováním má takový člověk nejspíš pramálo společného. Jak tedy odpovědět na otázku, co koučink ve skutečnosti je?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...