Takovouto situaci jsme všichni jistě zažili již mnohokrát. A nejspíš ještě zažijeme. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak svůj mozek přesvědčit, aby alespoň na potřebnou chvíli pracoval tak, jak potřebujeme my - tedy aby nám přestal "servírovat" všechny ty nepříjemné a rušivé myšlenky a dovolil nám plně se soustředit na to, co právě potřebujeme.
1. Čistá hlava. Doslova
Znáte ono okřídlené slovní spojení "vyčistit si hlavu"? Většinou si pod ním představíme nějakou formu pohybu či pobytu na čerstvém vzduchu - procházka, běh nebo třeba i lenošení na dece se zavřenýma očima. Na něco takového samozřejmě není před nějakým jednáním nebo poradou čas, nicméně využijte alespoň onu sílu čerstvého vzduchu. Otevřete okno a několik minut na sebe nechejte působit proud vzduchu. Zhluboka dýchejte (nádech nosem, výdech nosem). Náš mozek potřebuje ke své činnosti kyslík, pokud mu tedy dodáme "čerstvou várku", bude s vámi mnohem lépe spolupracovat a budete se mnohem lépe soustředit na to, co potřebujete.
2. Co na talíři, to na mysli?
Není žádným tajemstvím, že kromě kyslíku potřebuje mozek také zdroj energie, již velmi rychle spotřebovává. Máte-li potíže se soustředěním, může se stát, že váš mozek zkrátka nemá odkud brát. Co s tím? Raději zapomeňte na sušenku z automatu nebo třeba dortík z nedaleké cukrárny. I když je cukr nejrychlejším a nejpřímějším způsobem, jak dodat tělu energii, rozhodně není způsobem optimálním a zdravým. A tak raději sáhněte třeba po banánu, hrsti oříšků nebo třeba celozrnném toastu s avokádem. A když vás opravdu honí mlsná, dopřejte svému mozku (a jazýčku) kousek hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa, které nejen zvýší vaše soustředění, ale také vám zvedne náladu.
3. Trochu exotická, ale efektivní meditace
Také patříte k lidem, kteří si při slově meditace představí jogíny kdesi v Indii, kteří se za mumlání mantry "óm" takřka vznáší několik centimetrů nad zemí ve stínu stromu? Pak vězte, že byste tuto techniku podceňovali. Některé její formy se totiž skvěle hodí i tehdy, když chcete zklidnit svůj mozek a vytěsnit z něj myšlenky, které vás zrovna ruší a nedovolují vám soustředit se na důležité věci. Nebojte, nemusíte být žádný mistr meditačních umění - úplně stačí, když se na pár minut pohodlně usadíte, zavřete oči a budete se soustředit jen a jen na svůj dech. Zpočátku možná budete ještě "vyrušováni" starostmi apod., ale s trochou tréninku se tato zjednodušená meditace může stát vaším spolehlivým spojencem pro lepší soustředění před schůzkou s klientem, ale i měřením sil se soupeřem na sportovním poli.
4. Rychlé úkoly pro mozek
Potřebujete rychle "zastavit mozek", aby vás už nezahlcoval nepříjemnými pocity a obrazy, které vás stresují? Zkuste jej zaměstnat něčím jiným, co jej nezahltí, ale bezpečně odvede od tématu. Na to existuje několik "cvičení". Jedním z nich je počítání slov. Leží před vámi noviny, časopis, kniha nebo třeba katalog zásilkového obchodu? Skvělé. Najděte jakoukoli stránku, vyberte si libovolný odstavec a snažte se v něm spočítat slova - ale pozor, jen očima! Až se vám to povede bez přerušení nebo ztracení se v textu, máte vyhráno. Pokud nemáte před sebou psaný text, můžete zkusit v duchu počítat pozpátku od čísla 100, ovšem říkejte si pouze sudá čísla apod. Nebo si pozpátku přeříkávejte abecedu. Zkrátka a dobře - náš mozek se dokáže pořádně soustředit jen na jednu věc, tak mu nabídněte nějakou, která vás nezatíží starostmi, ale vyčistí vám hlavu!
5. Tajemství neurokoučů, co funguje
Další metodou, která funguje, pokud potřebujete vytěsnit rušivé myšlenky a začít se soustředit na jednání nebo závod, je osvědčený postup s názvem "vyčištění prostoru", který využívají především koučové zabývající se takzvaným neurokoučinkem, tedy koučinkem, jenž využívá znalosti fungování našeho mozku. Ostatně bývá často tím prvním, co kouč a klient na každé společné hodině dělají, aby se oba mohli plně soustředit. A v čem "vyčištění prostoru" spočívá?
Zamyslete se nad tím, co vás v dané chvíli ruší, respektive co nejvíce zaměstnává váš mozek, a tuto situaci pojmenujte několika slovy. Zamyslete se, jakou emoci ve vás tato situace vyvolává, a pak kde na těle se tato situace promítá. Pak zavřete oči a představte si, jaká činnost by vám od této emoce nejlépe pomohla - a pěkně si ji v hlavě vizualizujte. Tak například jste se ráno nepohodli s partnerem či partnerkou - situaci tedy můžete pojmenovat "můj manžel/moje manželka", emoci, jež ve vás vyvolává, je vztek, který se u vás projevuje tlakem na hrudi. To, co by vám pomohlo, je rychlý běh - když si jej představíte, úplně cítíte, jak se vám ulevilo. A vy máte konečně čistou hlavu, se kterou jste připraveni čelit všem nástrahám daného dne (a když se ony rušivé myšlenky opět objeví, můžete celý proces opakovat). Opravdu to funguje!
Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com