5 způsobů, jak zklidnit mozek a zvýšit soustředění před důležitou schůzkou či závodem

01.07.2020

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z městského úřadu?

Takovouto situaci jsme všichni jistě zažili již mnohokrát. A nejspíš ještě zažijeme. Naštěstí existují osvědčené způsoby, jak svůj mozek přesvědčit, aby alespoň na potřebnou chvíli pracoval tak, jak potřebujeme my - tedy aby nám přestal "servírovat" všechny ty nepříjemné a rušivé myšlenky a dovolil nám plně se soustředit na to, co právě potřebujeme.

1. Čistá hlava. Doslova

Znáte ono okřídlené slovní spojení "vyčistit si hlavu"? Většinou si pod ním představíme nějakou formu pohybu či pobytu na čerstvém vzduchu - procházka, běh nebo třeba i lenošení na dece se zavřenýma očima. Na něco takového samozřejmě není před nějakým jednáním nebo poradou čas, nicméně využijte alespoň onu sílu čerstvého vzduchu. Otevřete okno a několik minut na sebe nechejte působit proud vzduchu. Zhluboka dýchejte (nádech nosem, výdech nosem). Náš mozek potřebuje ke své činnosti kyslík, pokud mu tedy dodáme "čerstvou várku", bude s vámi mnohem lépe spolupracovat a budete se mnohem lépe soustředit na to, co potřebujete.

2. Co na talíři, to na mysli?

Není žádným tajemstvím, že kromě kyslíku potřebuje mozek také zdroj energie, již velmi rychle spotřebovává. Máte-li potíže se soustředěním, může se stát, že váš mozek zkrátka nemá odkud brát. Co s tím? Raději zapomeňte na sušenku z automatu nebo třeba dortík z nedaleké cukrárny. I když je cukr nejrychlejším a nejpřímějším způsobem, jak dodat tělu energii, rozhodně není způsobem optimálním a zdravým. A tak raději sáhněte třeba po banánu, hrsti oříšků nebo třeba celozrnném toastu s avokádem. A když vás opravdu honí mlsná, dopřejte svému mozku (a jazýčku) kousek hořké čokolády s vysokým obsahem kakaa, které nejen zvýší vaše soustředění, ale také vám zvedne náladu.

3. Trochu exotická, ale efektivní meditace

Také patříte k lidem, kteří si při slově meditace představí jogíny kdesi v Indii, kteří se za mumlání mantry "óm" takřka vznáší několik centimetrů nad zemí ve stínu stromu? Pak vězte, že byste tuto techniku podceňovali. Některé její formy se totiž skvěle hodí i tehdy, když chcete zklidnit svůj mozek a vytěsnit z něj myšlenky, které vás zrovna ruší a nedovolují vám soustředit se na důležité věci. Nebojte, nemusíte být žádný mistr meditačních umění - úplně stačí, když se na pár minut pohodlně usadíte, zavřete oči a budete se soustředit jen a jen na svůj dech. Zpočátku možná budete ještě "vyrušováni" starostmi apod., ale s trochou tréninku se tato zjednodušená meditace může stát vaším spolehlivým spojencem pro lepší soustředění před schůzkou s klientem, ale i měřením sil se soupeřem na sportovním poli.

4. Rychlé úkoly pro mozek

Potřebujete rychle "zastavit mozek", aby vás už nezahlcoval nepříjemnými pocity a obrazy, které vás stresují? Zkuste jej zaměstnat něčím jiným, co jej nezahltí, ale bezpečně odvede od tématu. Na to existuje několik "cvičení". Jedním z nich je počítání slov. Leží před vámi noviny, časopis, kniha nebo třeba katalog zásilkového obchodu? Skvělé. Najděte jakoukoli stránku, vyberte si libovolný odstavec a snažte se v něm spočítat slova - ale pozor, jen očima! Až se vám to povede bez přerušení nebo ztracení se v textu, máte vyhráno. Pokud nemáte před sebou psaný text, můžete zkusit v duchu počítat pozpátku od čísla 100, ovšem říkejte si pouze sudá čísla apod. Nebo si pozpátku přeříkávejte abecedu. Zkrátka a dobře - náš mozek se dokáže pořádně soustředit jen na jednu věc, tak mu nabídněte nějakou, která vás nezatíží starostmi, ale vyčistí vám hlavu!

5. Tajemství neurokoučů, co funguje

Další metodou, která funguje, pokud potřebujete vytěsnit rušivé myšlenky a začít se soustředit na jednání nebo závod, je osvědčený postup s názvem "vyčištění prostoru", který využívají především koučové zabývající se takzvaným neurokoučinkem, tedy koučinkem, jenž využívá znalosti fungování našeho mozku. Ostatně bývá často tím prvním, co kouč a klient na každé společné hodině dělají, aby se oba mohli plně soustředit. A v čem "vyčištění prostoru" spočívá?

Zamyslete se nad tím, co vás v dané chvíli ruší, respektive co nejvíce zaměstnává váš mozek, a tuto situaci pojmenujte několika slovy. Zamyslete se, jakou emoci ve vás tato situace vyvolává, a pak kde na těle se tato situace promítá. Pak zavřete oči a představte si, jaká činnost by vám od této emoce nejlépe pomohla - a pěkně si ji v hlavě vizualizujte. Tak například jste se ráno nepohodli s partnerem či partnerkou - situaci tedy můžete pojmenovat "můj manžel/moje manželka", emoci, jež ve vás vyvolává, je vztek, který se u vás projevuje tlakem na hrudi. To, co by vám pomohlo, je rychlý běh - když si jej představíte, úplně cítíte, jak se vám ulevilo. A vy máte konečně čistou hlavu, se kterou jste připraveni čelit všem nástrahám daného dne (a když se ony rušivé myšlenky opět objeví, můžete celý proces opakovat). Opravdu to funguje!

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com
  

Myslíte, že mohu pomoci i Vám?  

Koučink. Slovo, které dnes slyšíme prakticky ze všech stran. Také máte pocit, že koučem se nazývá prakticky každý, kdo někdy někomu s něčím poradil? Pak vězte, že se skutečným koučem a koučováním má takový člověk nejspíš pramálo společného. Jak tedy odpovědět na otázku, co koučink ve skutečnosti je?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...