Co to je koučink a kdo je kouč

21.03.2020

Koučování je proces, který v nás probouzí touhu a zvyšuje náš potenciál, pomáhá nám zbavovat se strachu a obav, které nám stojí v cestě. Koučink nám dává možnost přemýšlet nad sebou jiným způsobem a vidět věci z jiné perspektivy, staví nás před nové výzvy a umožňuje zdolávat vrcholy. Narůstá intenzita prožitků i výkonnosti, přináší nám do života větší klid a harmonii.

Koučovaný se zaměřuje na řešení, která vycházejí z jeho nitra a respektují jeho osobnost, ale také jeho představy o životě a budoucnosti. Pomocí brain-based koučování lidé nalézají odpovědi na své vlastní otázky a kouč je podporuje na jejich cestě učení.

Zaměření se na řešení v mysli koučovaného vytváří nový příliv energie. Díky tomu je otevřenější novým myšlenkám a možnostem a stává se kreativnějším. Koučovaný podává nejlepší výkon, pokud je postaven před náročné a složité úkoly. Náročnost dává koučovanému šanci používat své vědomosti jinak a rozvíjet myšlení novým směrem. Míra náročnosti je u každého z nás jiná, každý mozek je jiný a na každého funguje jinými způsoby, díky čemuž se v mozku generují nové zápisy.

Při koučování kouč poskytuje pozitivní posilování, které podporuje to, co se daří. Pozitivní zpětná vazba způsobuje, že mozek chce dělat ještě víc než doposud. Kouč podporuje a povzbuzuje koučované a díky tomu posiluje jejich sebevědomí, sebejistotu a zvyšuje jejich výkonnost. Díky tomu dochází k tzv. novým zápisům v mozku, které ovlivňují naše chování, přemýšlení a návyky. Pocity, zkušenosti a prožitky vycházejí z našeho nitra a koučovaný si uvědomuje, že nepřicházejí z venku. Pomocí tohoto procesu koučovaný pochopí, proč se některé určité věci v našem životě opakovaly, a dokonce je dokáže účinně odstraňovat a trvale měnit.

Odměnou za veškerou vynaloženou práci na sobě je pak radost, láska a štěstí v našem profesním a soukromém životě.

Kdo je kouč

Kouč doprovází svého klienta na cestě ke změnám, při jeho práci ho podporuje a neustále povzbuzuje k lepším výkonům. Kouč je klientovi také důvěrníkem. Důvěra mezi oběma je velice důležitá, aby koučování mělo smysl. Kouč s klientem pracuje pomocí otázek a různých nástrojů, které ho vedou k novým myšlenkám. Kouč nepodsouvá, neradí a nesnaží se ovlivňovat klienta svým postojem a názorem, naopak mu ukazuje cestu, která ho dovede k naplnění svých tužeb nebo cílů. Kouč respektuje klientovu cestu, protože on ví nejlépe sám, jak se cítí a jaký život chce žít, co ho naplňuje a uspokojuje. A pomocí kouče se toho snaží dosáhnout.

Co koučink není

  • Terapie
  • Mentorink
  • Konzultace
  • Náboženství nebo filosofie
  • Trénink a školení
  • Řízení
  • Metoda nápravy
  • Vyučování

Pro koho je a není koučink

Koučink je vhodný pro lidi, kteří chtějí na sobě zapracovat, mají touhu něco ve svém životě změnit, zlepšit, zrychlit nebo jen hledají smysl svého života a nevědí, jak ho najít.

Koučink nebude vhodný pro lidi, kteří hledají odpovědi na svoje otázky pomocí druhých nebo potřebují poradit, případně jen čekají, že se to vyřeší samo. Tam by koučink momentálně neměl smysl.

Autor: Ing. Andrea Gawron, ACC (ICF)
Foto: Stockphotosecrets.com
 

Myslíte, že mohu pomoci i Vám?

Léto se pomalu chýlí ke konci a většina z nás tak má už svou "dávku" dovolených pro letošní rok vyčerpanou. Že zrovna po návratu domů vybalujete kufry a máte pocit, že jste si během zaslouženého volna vlastně vůbec neodpočinuli a potřebovali byste alespoň další týden, abyste svému tělu a mozku dopřáli opravdový restart?

Kolikrát už se vám stalo, že jste strávili hodinu či dvě na poradě, která vůbec nikam nevedla, a pokud by se vás bezprostředně po jejím skončení někdo zeptal, o čem byla, nedokázali byste mu vlastně odpovědět? Podobnou zkušenost máme nejspíš všichni. Jak ale vést poradu tak, aby si z ní všichni zúčastnění odnesli to, co mají, a ne jen pocit...

S nízkým sebevědomím bojuje spousta z nás. Často stačí posměšná poznámka někoho z rodiny, přátel nebo třeba kolegů, a už se zmítáme v kolotoči pochybností o sobě samých - o svých dovednostech, svém vzhledu apod. Někteří z nás si negativní pohled na sebe nesou ještě z dětství. Jde vůbec takové nastavení mysli prolomit?

Čeká vás důležití jednání, pracovní pohovor, schůzka s klientem, nejdůležitější závod či utkání sezóny, ale vaše myšlenky se toulají všude možně, jen ne v přítomnosti? Namísto soustředění se na daný úkol, který stojí před vámi, vám mozek dokola přehrává ranní hádku s partnerem, nepříjemný rozhovor s učitelem vašeho potomka nebo třeba úřednicí z...

Změna je přirozenou součástí našich životů. Je hnacím motorem, který nás posouvá dál a nutí nás objevovat nové věci. Ovšem většinou tato změna přichází zvenčí, kdy se promění okolnosti, na něž se musíme adaptovat, abychom "přežili". Tak jsme od přírody naprogramovaní, náš mozek v rámci pudu sebezáchovy udělá vše pro to, abychom v nových podmínkách...

Jedním uchem tam a druhým ven. Také byste takto popsali většinu konverzací se svým partnerem či svou partnerkou? Máte pocit, že mluvíte každý o něčem jiném, že jsou reakce vaší drahé polovičky zcela neadekvátní tématu rozhovoru? Nejste v tom sami, tyhle situace zažívá v partnerství skoro každý. Ovšem to neznamená, že bychom na ně měli rezignovat.

Služby kouče můžete využít v nejrůznějších oblastech života, ve kterých toužíte po změně, nebo v situacích, kdy cítíte, že se vám nedaří dosáhnout vysněných cílů. Kouč je tu pro vás, když se vám nedaří třeba ve vztazích, v podnikání nebo na hřišti.

Každý z nás má v životě občas pocit, že by potřeboval nový impuls, změnu, jiný pohled na sebe sama, na své směřování... V tom může člověku výrazně pomoci kouč, který se stane jeho průvodcem na cestě k naplnění přání a cílů. V teorii to zní skvěle, ovšem má to jeden významný předpoklad - a to že si vyberete toho pravého kouče. Jenže jak?...

Koučování je proces, který v nás probouzí touhu a zvyšuje náš potenciál, pomáhá nám zbavovat se strachu a obav, které nám stojí v cestě. Koučink nám dává možnost přemýšlet nad sebou jiným způsobem a vidět věci z jiné perspektivy, staví nás před nové výzvy a umožňuje zdolávat vrcholy. Narůstá intenzita prožitků i výkonnosti, přináší nám do života...